מנין מגיעים וירוסים כגון וירוס קורונה החדש?

תשובה יותר מקיפה ומדויקת לשאלה זו יש באנגלית בוידאו קליפ המצורף. אין קשר בין יוצרי הקליפ אלי. המשך הפוסט הזה יהיה מאמר דעה שלי. אני לא רופאה. אני לא תזונאית. אני רק מהדהדת את מה שמספרים בקליפ המצורף ומרחיבה עליו.

הדרישה הגדולה של העולם עבור מוצרים מן החי היא משחק ענק של רולטה רוסית שיוצרת מצב בלתי נמנע שיווצרו נגיפים ובקטריות יותר ויותר חזקות.

קורונה הנוכחית תחזיק אותנו במצב החירום הנוכחי זמן רב עד שיפתחו חיסון עם כל הנזקים הכלכליים החברתיים והמשפחתיים וזה עוד בהנחה המאוד אופטימית שנצליח לבודד אנשים מספיק כדי להאט את ההתפשטות מספיק כך שיהיו טיפולים וחיסונים לפני שהמון אנשים ימותו… זה לא עניין של שבועות, זה לא עניין של חודשים, זה עניין של שנה עד שנה וחצי… וזה רק הוירוס הנוכחי. למה שמשהו ישתנה במצב עד שיהיה חיסון? גם אם יהיו טיפולים יעילים קודם, מערכת הבריאות שלנו עמוסה מדי מכדי לשחרר את המושכות ולתת לכולם להידבק. אני לא רואה שום סיבה לכך שנצא ממצב החירום הנוכחי עד שיהיה חיסון, דבר שלוקח שנה עד שנה וחצי. אם יאיצו את התהליך, זה אם כבר מדאיג כי אז יש לנו פחות בסיס לדעת שהחיסון בטוח.

עם אותם כרים פורים להתפתחות נגיפים ובקטריות הולכים ויותר חסינים לאמצעי הנגד שלנו שהם כל תעשיית המוצרים מן החי שעונה לדרישה האדירה למוצרים אלה, אני לא אופתע אם בעשור הקרוב או זה שאחריו נתחיל להיכנס לרצף שכל פעם שנפטרנו מנגיף אחד, צץ אחד חדש יותר קטלני. זה למעשה המצב כבר זמן רב שנוצר מתעשייה זו שרק ממשיכה לגדול, רק שעכשיו הגענו למצב שהוירוס מספיק קטלני שאנחנו נאלצים להתייחס אליו ברצינות. נתנו לתעשיית המוצרים מן החי להמשיך עד עכשיו כשזה מגיע לשלל מחלות כרוניות, בעיקר מחלות לב שהן סיבת המוות העיקרית שלנו. נתנו לה להמשיך כשזה מגיע לסבל, הרבייה בכפייה והרג המיותר של יצורים חיים שיכולים לסבול, להנות, לאהוב, לכאוב ולרצות לחיות בדיוק כמונו. נתנו לה להמשיך למרות כל הנזק שזה עושה לסביבה שאנחנו צריכים כדי לשרוד.

אז הנה, אולי עכשיו שזה מרתק אותנו לבית… אולי עכשיו נתחיל לשנות משהו.

שזה מאוד אופטימי, אני מודה. בזמן שאני לוקחת הבייתה עדשים ואורז מלא שיכולים להחזיק לי חודשים רבים, אני עדיין ראיתי אנשים בסופר קונים המון בשר וגבינה. אולי הם חושבים שבמקרה הגרוע אם הבשר יגמר או יתקלקל עדיף לאכול נייר טואלט מאשר מג'דרה. מבחינת חלבון וקלוריות, אני יכולה לצאת מהבית הרבה פחות מאנשים אחרים ולהגדיל את תרומתי להשטחת העקומה כי אני לא צריכה לצאת כל כך הרבה לקנות אוכל כמו מי שמסתמך על בשר. יש לי פה בבית 40 קילו אורז מלא ועדשים, מספיק כדי לא לרעוב במשך שלושה חודשים עד חצי שנה, תלוי עד כמה אסתמך על אלה.

כרגע המצב לא כל כך גרוע. יש עדיין אוכל בסופרים. אני עוד יכולה להנות מפירות וירקות טריים שהם הגורם המגביל מבחינת שימור לאורך זמן ואגירה לבצורת או במקרה זה – התבצרות, אבל זה לא כאילו שמי שלא טבעוני לא אמור לאכול פירות וירקות. אם המצב יהיה ממש גרוע, יתכן שנצטרך לעבור לפירות וירקות מיובשים, מוקפאים או משומרים… האם יש פתרון מקביל עם בשר או מוצרי חלב?

לא, אני לא אומרת שתזונה טבעונית מחסנת אף אחד משום נגיף. אני טבעונית ואני יכולה למות בדיוק כמו כולם. אם כבר, מה שעוזר לחסן אותי זה כל יום שאני נמנעת ממזון מעובד לרבות שמן, מלח וסוכר. יש מגוון דרכים להיות טבעוני, חלקן יותר בריאות מאחרות… מה שמשותף אבל לכל תזונה בריאה, בין אם טבעונית או לא, זה לבסס אותה כמה שיותר על שפע ירקות, פירות, קטניות ודגנים שלמים. גם מי שלא טבעוני לא עושה טובות לבריאות הלב שלו למשל על ידי להגדיל את רמת הכולסטרול שלו ורמת השומן הרווי שלו עם בשר, ביצים וחלב כך שגם מי שלא טבעוני יעשה טוב לבריאות הכללית שלו והחוסן הכללי שלו על ידי לאכול יותר צמחים ופחות מוצרים מן החי והכי פחות שאפשר זה אפס ואין לנו שום צורך במוצרים מן החי עבור הבריאות שלנו כל עוד יש לנו צמחים לאכול במקום, במיוחד אם הם שלמים ולא מעובדים.

אם תסתכלו למשל על המלצות ארגון הבריאות העולמי, אותו הארגון ממנו אנו משיגים בצדק את המידע המהימן ביותר שלנו על וירוס הקורונה, כל ההמלצות עקביות עם הגדלת צריכת הצמחים השלמים והקטנת צריכת המוצרים מן החי ומוצרים מעובדים. לצערנו עדיין משתמשים בשפה מערפלת. במקום להגיד מוצרים מן החי ומוצרים מעובדים, רושמים להימנע משומנים רוויים ושומן טרנס, סוכר ומלח. המזונות היחידים שמוזכרים כמזונות להגדיל את הצריכה שלהם כולם טבעונים: ירקות, פירות, קטניות, דגנים שלמים ואגוזים.

שוב, אני ממש לא טוענת שטבעונות מחסנת אף אחד משום נגיף. בידוד זו האסטרטגיה הכי טובה כרגע עד שיהיה חיסון, אבל גם בזה… יש הרבה יותר אפשרות להתבודד יותר טוב דרך טבעונות, הרבה יותר מבחר של מזונות שיכולים להחזיק מעמד המון זמן בלי להתקלקל… וידעו כבר זמן רב, מאותם ארגונים שאנו שואבים את הידע לגבי הוירוס הנוכחי, שתזונה טבעונית מספקת את כל הצרכים התזונתיים של בני אדם בכל שלבי הגדילה.

מה שאני כן אומרת זה שהתנאים שעודדו, למעשה עשו את זה בלתי נמנע שזן קורונה הנוכחי יווצר ועוד וירוסים רבים וקטלנים יותר ממנו בעתיד יווצרו שלא לומר בקטריות על שגורמות לאנטיביוטיקה שלנו להיות פחות ופחות יעילה – זו הדרישה האדירה ובלתי נתפסת שלנו עבור הפרשות וחלקי גופות של חיות כאשר יש לנו אפשרות להחליף את כל זה בצמחים שלמים שהם גם יותר בריאים לנו ואפילו במוצרים שמחקים בקירוב את הטעם של אותם מוצרי סבל וטבח אם טעם יותר חשוב לנו מאשר בריאות… לפחות כשמישהו אוכל המבורגר טבעוני, הוא רק משלם את המחיר עבור עצמו וזה הורג אותו לאט במקרה הגרוע באותה מידה כמו המבורגר בשרי, אבל בלי ליצור את אותה דרישה שיוצרת כרים להתפתחות של נגיפים חדשים ובקטריות על בשווקי הדגים, ביצים, בשר וחלב או במשחטות או בלולים או בכלובי הסוללה. אנחנו כבר התרגלנו להרג האיטי של הרגלי תזונה קלוקלים, הבידוד העולמי הנוכחי זה משהו חדש.

ובגלל שזה חדש, אנחנו חושבים שזה יחלוף ונחזור לשיגרה בקרוב.

אני לא חושבת שזה משהו שיחלוף. זה יחזור על עצמו שוב ושוב.

אם זה יהיה הדבר שיגרום לאנושות להתעורר ולשנות משהו לטובה, זה לפחות משהו אחד טוב שיצא מהאסון הזה.

המצב הזה לא חולף. זו התחלה של מציאות חדשה אם לא נשנה מסלול. זה תלוי בנו. אני אישית גיקית גיימרית ורגילה להיות מול המחשב המון… יחסית קטן עלי להתבודד עכשיו… אתם עוד נהנים לכם עם סרטים וסדרות ומוזיקה בשרותי הזרמה, גם אני… אבל מה יקרה אם התרחיש שהצגתי באמת יקרה? האם יהיה בכלל עוד אפשרי ליצור סרטים וסדרות אם צוות הפקה לא יכול להיפגש פיזית וכולנו נתחיל לחיות בבתים שלנו? מה לגבי כל האנשים שאין להם בית? מה ביבי יעשה עבור ההומלסים? יתן להם מחסה בזמן משבר הקורונה? אני לא יודעת. אם כן, כל הכבוד. זה יהיה צעד אמיץ ונהדר, אבל גורם לי לתהות למה צריך משבר קורונה כדי לספק מחסה לנזקקים.

לגבי פריבילגים כמוני שיש לנו בית, אולי אנחנו בתחילתה של דרך אל תרבות שכולם עובדים וחיים בבית כל הזמן ואז כולם יצטרכו אולי להיות גיימרים כדי לספק את צרכי הפנאי שלהם או שנעבור להתמקד ביצירת מוצרי תרבות מצוירת שלא דורשת נוכחות פיזית של שחקנים במקום. הגרפיקה הממוחשבת הולכת ומתקדמת, אולי בקרוב גם סרטים שמנסים להראות מציאותיים יהיו לחלוטין ממוחשבים עם דיבוב כמו סרט מצויר, פשוט עם אנימציה יותר מורכבת. תאטרון יתכן וימות כפי שהוא. אולי נוכל להקרין אנשים לייב אל במה וירטואלית שתוזרם באופן חי לקהל עולמי שיושב בבית מבודד. אולי נקרין רק את האוואטר הוירטואלי שלהם ואז באותו מרחב הם יוכלו להראות איך שבא להם בלי קשר לאיך הגוף הפיזי שלהם נראה. זה נשמע לכם דיבורי מדע בדיוני, אני בטוחה, אבל אני לא רואה סיבה להאמין שקורונה זה הוירוס האחרון שיאלץ אותנו להתבודד ואם נמשיך לעודד עוד וירוסים ובקטריות קטלניות עם איך שאנחנו מתנהלים, לאור כך שעד עכשיו לא ויתרנו על הבשר, חלב, ביצים ודגים שלנו אני לא חושבת שזה כל כך הזוי שאנחנו נעדיף לפתח את האמצעים לסבול את דרך החיים החדשה הזו מאשר לוותר על לאכול חלקי גופות.

המצב הזה אפילו טוב לי מבחינות רבות, כי אני טרנסית שלא נראית נשית מספיק כדי שתמיד יתייחסו אלי כאישה וזה מתיש אותי להתמודד עם זה ועכשיו מתאפשר לי להתבודד כמו שאני כל הזמן רוצה להתבודד ואני רגילה להתבודד כי אני גיקית גיימרית, אבל זה כבר נושא אחר.

אם לא נשנה את מה שאנחנו עושים על כל כדור הארץ הזה, היחיד שיש לנו, אנחנו בדרך לצורת חיים חדשה בה כולם יהיו חייבים ללמוד לחיות בבידוד. אז תחשבו מה עדיף לכם, עולם בו אתם מסרבים לאכול ביונד בורגר במקום המבורגר בשרי וכל אפשרות לצאת מהבית תוגבל? או עולם בו אתם מזיזים את היד קצת שמאל או ימין בסופר כדי לקנות את הגירסא הטבעונית, או חלילה… לקנות יותר דגנים שלמים, קטניות, ירקות ופירות, להסתגל לטעמים אחרים וללמוד מתכונים חדשים טבעונים כדי שאנחנו כאנושות נוכל להמשיך להנות מחיים מחוץ לבית? אם זה מנחם אתכם, גם אנחנו הטבעונאצים המעצבנים נסבול או נרוויח מהבחירה שלכם.

זו כבר ממש לא בחירה אישית. זו אף פעם לא הייתה בחירה אישית, לא משנה כמה פעמים וכמה חזק תצעקו תצאו לי מהצלחת, בדיוק כמו שעכשיו בעת משבר הקורונה זו לא בחירה אישית לצאת להתרועע עם אנשים ולהסתכן בהדבקות, כי גם אם אתם חושבים שאתם תהיו בסדר כי אתם לא בקבוצת סיכון, או אתם בקבוצת סיכון ונראה לכם שעושים מזה עניין גדול או שזו קונספירציה – אתם מדביקים אחרים ותורמים להגבהת העקומה במקום לתרום להשטחה שלה.

זו לא הייתה בחירה אישית מלכתחילה כי יש קורבנות, אמנם לא אנושיים, אמנם שונים מאיתנו אבל דומים מספיק כדי שיוכלו לסבול ולרצות לחיות בדיוק כמונו, במימדים בלתי נתפסים. תחשבו על פעם שהייתם חולים או בהתאוששות מפציעה או ניתוח או מישהו קרוב אליכם שאתם מכירים שהיה חולה במיטה וכמה סבל זה היה. עכשיו תכפילו את הסבל הזה בכל רגע שאתם חיים לפני שהורגים אתכם, קיום אשר נכפה על אמא שלכם ליצור, לא כחלק מזוגיות וחיים יחסית חופשיים ומשותפים מבחירה… ועכשיו תכפילו את זה במיליארדי חיות בשנה לאורך עשורים וזה רק גדל במקום להצטמצם. זה מה שעובר על כל יצור חי בתעשייה הזו ואל תדברו איתי על חוות חופש – הדרישה אדירה מדי כדי לתת "חיים טובים" לשום חיה ועדיין לעמוד באותה דרישה אדירה, אותה דרישה אדירה שמחייבת לקיים כלובי סוללה על מנת לספק אותה.

ועכשיו זו לא בחירה אישית כי גם בני אדם מתחילים לשלם יותר ויותר את המחיר אם נמשיך בדרך זו. אני לא מאמינה שיקראו את זה, ואם יקראו את זה ודאי יקראו לי טבעונאצית במקום לשקול שינוי כלשהו לכיוון שאני חושבת שמתבקש שנעשה. אני אשמח לגלות שאני טועה, אבל כרגע ממה שאני רואה אנחנו במסלול אל לחיות לא רק בצל הקורונה, אלא בצל מתמשך סדרתי של נגיפים ובקטריות על… והכל כי לאכול תבשילים כמו מג'דרה וסלטי פירות וירקות במקום בשר לא התאים לנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *